Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu."Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu."


Marcel Proust

Monday, June 17, 2013

Z plantacji Liptona 2

Piekne, gorzyste tereny, prosci, sympatyczni ludzie, mimo skromnych warunkow zycia- usmiechnieci. To dzieki ich pracowitym dloniom mozemy popijac jedna z najpopularniejszych herbat na swiecie- Lipton tea.
Plantacje zalozyl w 1867 roku Anglik- James Taylor, na wykarczowanym obszarze lesnym o powierzchni 77 tys. metrow kwadratowych. Do pracy przy herbacie zatrudnil  tamilskich emigrantow z Indii. W 1890 plantacje zaczal podkupywac szkodzki milioner Tomasz Lipton. James, jako drobny przedsiebiorca dlugo sie nie utrzymal w branzy herbacianej- po jakims czasie zostal wyrzucony ze stanowiska. Umarl dwa lata pozniej na czerwonke. Zostal pochowany w Kandy. 
Od tamtego czasu zycie pracownikow plantacji nie zmienilo sie znacznie, lata uplywaja a tutaj jakby czas sie zatrzymal..
Te same gorskie sciezki i drogi wydeptywane sa juz od przeszlo 150 lat
Listki herbaty sa nadal zbierane recznie...
Ciezar worka noszonego z tylu spoczywa na glowie
Chatka- uboga i jednoczesnie urocza


5 comments:

 1. widoki jak z innej bajki,przynajmniej dla mnie bardzo ciekawe i takie gzotyczne:P

  ReplyDelete
 2. )))) chatka urocza)) i miejsce niesamowite

  ReplyDelete
 3. tak rzadko widuję chodzących boso ludzi:))

  ReplyDelete
 4. Piękne widoki i ciężka praca tych ludzi. A mimo to uśmiechnięci.

  ReplyDelete
 5. najwyższy czas docenić herbatę i pijąc wznieść toast za tych, dzięki którym trafiają do imbryczków (mam przepastny tom historii herbaty - fascynująca ;)

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...