Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu."Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu."


Marcel Proust

Wednesday, May 9, 2012

Park narodowy Wilpattu

Jest to najstarszy i najwiekszy park narodowy na wyspie- ponad 131 tys hektarow powierzchni. Nazwa wywodzi sie od slowa "willus", ktore oznacza "naturalne jeziora"- jest ich okolo 60 na terenie parku. Wilpattu zamieszkuja liczne gatunki zwierzat i ptakow, m.in. lamparty, liczba ich nie jest blizej okreslona, prowadzone sa badania nad populacja tych duzych kotow (w czasie wojny domowej, od 1983 roku do 2003- go teren rezerwatu byl zamkniety). Inni mieszkancy parku to: slon indyjski, jelen aksis ( jeden egzemplarz znajduje sie we wroclawskim zoo)wargacz- sympatycznie wygladajacy, lecz bardzo agresywny niedzwiadek, paw indyjski, dzik, wielka ilosc ptactwa. W przeciwienstwie do parku Yala, Wilpattu nie jest jeszcze dobrze poznane, rzadziej odwiedzane przez turystow a przez to piekniejsze w swej dzikosci i dziewiczosci. Mialam "przyjemnosc" nocowania w samym sercu dzungli, odgrodzona od natury niskim murkiem i moskitiera..Bezsenna noc( uporczywe rozmyslania o lamparcie skaczacego wprost na moje poslanie) zrekompensowaly mi poranne, niebianskie wrecz odglosy ptactwa, szum wody, i widoki zapierajace dech w piersiach..zobaczcie sami..:-)Matka z piskleciem-  z rzędu siewkowych 

Golabek

Czapla 

Crested Serpent Eagle, w menu tego pieknego orła znajduja sie glownie gady, płazy i węże.


Gad zwany po angielsku Garden Lizard, moze zmieniac kolory jak kameleon

Palac Kuweni- zony pierwszego krola Sri Lanki zwanego Vijaya, kamienne slupy pochodza z ok 500-go roku przed nasza era.

Ptaszek o smiesznym niku: "Did you do it", gdyz wydaje identyczny odglos, nalezy do rodziny sieweczek.


 Mlody jelonek

Co do lamparta- moje obawy znalazly uzasadnienie rankiem, okazalo sie, ze ten czwarty pod wzgledem wielkosci kot przechadzal sie w ciemnosciach zaledwie kilkanascie metrow od naszej noclegowni...dobrze, ze jest raczej niesmialy wobec homo sapiens:-)

Pozdrawiam!

5 comments:

 1. Ameli, czy ja Ci już pisałam, że zazdroszczę Twego życia tam ....
  coś wspaniałego i zdjęcia wyjątkowe. Czy zdarzyło się, że turyści zostali poturbowani przez duże koty??? ;-))odważna jesteś!

  teatralna

  ReplyDelete
 2. T.- nie slyszalam o przypadku turysty poturbowanego przez kota na Sri Lance..jesli juz, to napastnikiem byl samotny samiec slonia lub dzik-maciora(?) z mlodymi..Lamparty uwazane sa za niesmiale..unikaja ludzi, ale jak wiadomo,trzeba uwazac, moga zdarzyc sie wyjatki..Poza tym lamparty nie lubia wysilku, sa oportunistycznymi typami, wiec potencjalny, latwy lup- czy to w postaci mlodego jelenia czy czlowieka na pewno je sprowokuje do ataku..dlatego tez poruszanie sie po parku na pieszo, lub wyjscie poza obreb miejsca noclegowego jest zabronione.

  ReplyDelete
 3. Czy orientujesz się może czy można do tego parku dojechać z Anuradhapury? Za kilka dni wyruszamy z mężem na Sri Lankę i chcemy właśnie odwiedzić ten park. Zastanawiam się tylko co będzie najlepszą bazą wypadową. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...